Yurtdışında ÇalışmakeDevlet

Yurt Dışında İş Bulmak 2022

Geleceği planlarken ve en iyi hayat standartlarına sahip olmak isterken muhakkak ki hepimizin aklından yurt dışında çalışma fikri geçmiştir. Yurt Dışında İş Bulmak 2022 Fakat yurt dışında çalışmak bir hayal olmaktan çıkabilir. Bunun için gerekli ön koşullar yerine getirildiğinde yurt dışında iş bulmak da mümkün hale gelecektir.

Yurt dışında iş bulmak için en temelde özgüven sahibi ve çabuk pes etmeyen bir yapıda olmalısınız. Çünkü iş arayan firmaların hemen hemen hepsi bu özellikte bir adayın işi için her şeyi yapabileceğini bilirler. Duygusal ve zihinsel olarak sabit fikirli olmalısınız. Değişen bir ruh haline sahipseniz, bu özellik sizi yavaşlatabilir ve isteklerinizin önüne geçebilir. Mülakatlarda size ayak bağı olacak bir duygu durumunun içine düşmemek çok önemlidir. Heyecana kapıldığınızda çıktığınız merdivenlerin basamaklarını kendiniz yıkmış olursunuz. Bu sebeple birinci adım kendine güvendir.

İşe alım süreçlerini hepimiz biliriz. Karşılıklı bir cevap oyunu. Sıkıcı ve tek düze bir mülakattan sonra uygun adayların kazandığı bir son illa ki vardır. Fakat o kazanan neden siz olmayasınız. Size sorulan soruları ezbere cevaplamadan kendinizden bir şeyler katarak yanıtlayın. Eğlenceli olun, şakalar yapın. Kendinizden ödün vermeden, sosyal açıdan aktif bir insan olduğunuzu gösterin. Konu dışında olsa bile yeteneklerinizden bahsedin. Bunlar size eksi değil artı olarak geri dönecektir. Sosyal becerileri yüksek bir insan olarak algılanırsınız.

Fakat elbette ki mülakatlardan önce firmalar sizi görüşmeye çağırmadan CV’ nizden etkilenmiş olurlar. Onlara kendinizi sözlü olarak ifade etmeden önce özgeçmişinizi bu doğrultuda düzenlemeli ve ön yazınızda başarılarınızdan ve yeteneklerinizden kısaca bahsetmelisiniz. İstediğiniz iş için ne kadar uygun olduğunuzu ve işi almak için ne kadar istekli olduğunuzu görüşmede sözlü olarak anlatacağınız şekilde etkili bir dil ile yazmalısınız. Burada ki önemli nokta ise özgeçmişinizi ve ön yazınızı başvurduğunuz işe göre hazırlamış olmanızdır. Kendinizi firma için özel ve bu iş için yaratılmış izlenimi vermeniz önemlidir.

Yurt Dışında İş Bulmak

İnternet üzerinden, daha insanlara kendinizi tanıtma fırsatınız olmadan aslında CV hazırlayarak onlara davetiye bırakmış oluyorsunuz. Davetiyenizi ne kadar özelleştirir ve süslerseniz kabul edilme olasılığınızda o kadar artacaktır. Bu nedenle aradığınız iş ile ilgili ne kadar çok anahtar kelime eklerseniz firmaların sizi bulması da o kadar kolay olacaktır.

Yurt dışında iş bulmak konusunda size yarar sağlayacak bir diğer madde ise çevrenizdir. Çevrenizde bulunan arkadaşlarınız ya da birlikte daha önceden iş yaptığınız insanlara sizin için referans olmalarını isteyebilirsiniz. Ya da zaten onlar size referans olmak için gönüllü olabilirler. İşe alım süreçlerinde iyi bir network ağınızın olması size avantaj sağlayacaktır.

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ve iş arama sürecindesiniz. Yurt dışında eğer işe girmek istediğiniz firma eğitim programları düzenliyorsa, bu programları iyi takip etmeli ve kaçırmamalısınız. Çoğu firma işe alacağı personeli sıfırdan yetiştirmeyi tercih ediyor. Eğer bu programlara katılıp sonucunda iyi bir sertifika ile bitirebilirseniz başka bir mülakat olmadan işe girmenin ilk adımını geçmiş olursunuz.

Tüm bunların yanında elbette ki yurt dışında iş bulabilmek için en temel şartlardan biri muhakkak ki en az bir yabancı dilin orta seviyeden yüksek derecede olmasıdır. Norveç gibi iki ana dili olan ülkelerde vardır. Ya da belki de sadece çalışmak istediğiniz firma iki, üç dil konuşabilme şartı koymuş olabilir. Bunlar size engel olmasın. Yurt dışında iş aramadan önce özel olarak danışmanlık hizmeti veren bir firma ile anlaşırsanız, onlar size istediğiniz ülkede ki, istediğiniz işin hatta iş yerinde belirlenen kriterlerin neler olduğunu anlatacaklardır. Yurt Dışında İş Bulmak 2022 Daha sonra ise size sadece yabancı dilinizi geliştirmek ya da sıfırdan öğrenmek kalıyor.

Üniversite yıllarında mümkünse erasmus gibi anlaşmalı okulların yurt dışı programlarına katılmak da çok yararlı olacaktır. İş hayatına geçiş yapmadan önce yurt dışının şartlarını görmek, öğrenmek ve kavramak iş hayatına geçtikten sonraki karar aşamasını büyük ölçüde etkileyecektir. Yurt dışı programlarıyla farklı ülkelerde eğitim görmek, daha iş yaşamına adım atmamış bir öğrenci için aynı zamanda yurt dışında edinebileceği referanslar anlamına da gelir.

Eğer yeteneğiniz üzerine yoğunlaşarak bu doğrultuda yurt dışında bir iş bulabilmek istiyorsanız alanınıza uygun olan küçük işlerde kendinizi geliştirmeye çalışın. Küçükten başlayın. Başarılarınızı katlayın. CV’ nize projeler ekleyin. Müşteri kazanın. Yurt Dışında İş Bulmak 2022 Referanslarınız bu şekilde artacak ve tercih edilebilir bir özgeçmiş ile rakiplerinizi arkada bırakacaksınız.

Yurt Dışında İş Nasıl Bulunur?

Elbette ki kazanmak kadar kaybetmek de var. Bir firma sizi reddettiyse diğerini deneyin. Sizi alacak ve yeteneklerinizi keşfedecek en az bir yer mutlaka olacak. Pes etmeyin. Sonuçta tüm çabalarınızın yanıtı olarak yurt dışında bir firmadan çalışma teklifi geldiyse unutmamanız ve onlara mutlaka yöneltmeniz gereken birkaç önemli konu vardır.

Size her yerde olduğu gibi maaş beklentinizi soracaklardır. Onlara hayat standartlarınızda ki yaşam giderlerinizi gösterecek bir liste ya da tablo hazırlayarak beklentinizi en iyi şekilde ifade edin. Eğer anlaşma şartlarında ki maaş tutarı brüt ücret olacaksa, brüt maaşınızın çalışacağınız ülkedeki vergi oranını öğrenin. Yurt Dışında İş Bulmak 2022 Eğer o ülkede yaşamıyorsanız ve sadece görüşme için gittiyseniz, firmadan size taşınma sürecinde destek olup olmayacaklarını sormalısınız.

Bu süreç işe başlama zamanınızı da değiştireceği için bu konunun netleştirilmesi ayrıca önemlidir. Çalışma vizesi hakkında ki tüm soru işaretlerinizi giderin. Eksik belgeler var ise tamamlayın. Yurt dışı sağlık sigortanızın aktif olacağı zamanı net bir şekilde öğrenin. Sağlık sigortanızın içinde barındırdığı tüm konuları, iş kazası ya da başka bir nedenden ötürü olabilecek sorunlara karşı ne kadar kapsamlı öğrenin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu