9. SınıfKonu Anlatımları

Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri

Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri nelerdir? Konu ile ilgili detaylar yazımızda...

Anlatım türleri, birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Hitabetten, toplantılara, tartışmalardan, doruklara kadar uzanan anlatım türleri de kendi içerisinde çeşitli kollara ayrılır. Bunlardan en çok göze çarpan ve merak edileni de Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri olarak bilinir.

Tek kişi ile yapılan sözlü tartışma, anlatım türleri de 9. Sınıf Türk dili ve edebiyat dersinin Anlatım Türleri konusunda yer almaktadır. Peki bu anlatım türleri nelerdir?

Sözlü anlatım denildiğinde de aklımızda oluşan birçok tür bulunur. Belli bir kitleye hitap etmek, belli bir kitleyi ikna etmeye çalışmak veyahut tartışma ortamında bulunmak gibi anlamlar aklımızda oluşmalıdır. Lakin burada Tek kişi ile yapılan türü sorulduğunda karşımıza 3 tür anlatım türü çıkmaktadır.

Bu noktada bizler de bugün her yazımızda olduğu gibi sizlere Konu hakkında detaylı ve en önemlisi de açıklayıcı bilgiler vereceğiz. Bu anlamda içeriğimizin ana odağını Tek kişi ile yapılan sözlü anlatım türleri oluşturmaktadır. İşte konu hakkında merak edilenler ve örnekler…

Sözlü Anlatım ve türleri nelerdir?

Sözlü anlatı ya da sözlü anlatım kişinin bir topluluk karşısında başka kişiler ile yaptığı bilgisel tartışma veyahut anlatılara denir. Bu manada tek bir kişi ile yapılan sözlü anlatım türleri ve de birden fazla kişi ile yapılan anlatım türleri de denebilir.

Konuya bahis olan sözlü anlatı tür ve türleri tabii ki de kendi içerisinde birden fazla ortak noktada buluşmaktadır. Ama burada çok az ayrılan özellikler ile farklı farklı türler oraya çıkmaktadır. Şimdi konuyu daha iyi anlayabilmemiz hususunda sözlü anlatım türlerinin neler olduğuna bir göz atalım.

Sözlü Anlatım Türleri Nelerdir? Açıklamaları ve örnekleri

Sözlü anlatım türleri birçok türde bulunur. Belirttiğimiz gibi bu türler arasında ortak nokta çoktur. Lakin aralarında bulunan az farklılıklar ile türlere ayrılır. Sözlü anlatım türleri aşağıda verildiği gibidir;

 • Söylev (Nutuk)
 • Konferans
 • Tebliğ-Bildiri
 • Sempozyum
 • Açık Oturum
 • Panel
 • Forum
 • Seminer
 • Sunum
 • Münazara
 • Mülakat
 • Röportaj
 • Kurs

Yukarıda bulunan anlatım türleri sözlü anlatım türleri olarak karşımıza çıkmaktadır. O halde konuyu daha iyi anlamamız açısından sunduğumuz bilgilerden sonra şimdi de konumuzun ana odağını oluşturan Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri hususuna geçelim.

Tek Kişiyle Yapılan Sözlü Anlatım Türleri nelerdir? Örnekler ve açıklamaları

Sadece bir tek kişinin herhangi bir topluluğa karşı yaptığı sunum ve söyleşiler genel anlamda tek kişi ile yapılan sözlü anlatım türlerine girer. Bu anlamda 3 tür anlatım türü burada karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

 • Konferans
 • Bildiri
 • Söylev ( Nutuk)

Şeklinde 3 tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim bu anlatım türleri ve açıklamaları da aşağıda belirtildiği gibidir…

Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri
Tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri

Konferans

Konferans Fransızcadan dilimize giren bir kelimedir. Çeşitli bilimsel konular başta olmak üzere sanat, hukuk ve edebiyat gibi konularda kişi, bilgi vermek amaçlı söyleşiler yapar. Buna Konferans denmektedir. Buradaki temel amaç bilgi vermektir. Toplulukta bulunan dinleyiciler merak ettikleri soruları sorabilirler.

Bir anlamda Konferans, bilgi verme esası hususuna dayanmaktadır. Bu minvalde daha çok akademik alanlarda konferans görülür.

Bildiri

Bildiri diğer adı Tebliğ’dir. Bildiri herhangi bir kurum, kuruluş ya da topluluğa karşı verilen bilgilendirici söyleşilerdir. Bu çoğu zaman bir toplantı şeklinde karşımıza çıksa da daha çok resmi anlamda kurumların koyduğu kural ve kaideleri tebliğ etmek için kullanılır

Örnek; Hükümet yaptığı bildiride sizin açıkladığınız konu oldukça geniş yer aldı. ‘

Nutuk ( Söylev)

Nutuk hem edebî yazım türleri arasında hem de tek kişi ile yapılan sözlü anlatım türleri arasında yer almaktadır.

Herhangi bir topluluğa, bir hedef kitleye ve benzeri topluluklara söylevde ya da söyleşide bulunmak için hitabet etme durumuna denir. Burada hitabet gücü oldukça etkili kullanılmalıdır.

Bir anlamda hem sözlü hem de yazım dili burada önemlidir. Nutuk diğer adı söylev olarak karşımıza çıkar.

Sonuç olarak tek kişiyle yapılan sözlü anlatım türleri konferans, nutuk ve bildiri olarak 3 türde karşımıza çıkmaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgileri ve örnekleri de ayrıca yazımızın içeriğinde verdik.

Ayrıca ilginizi çekebilir; Tartışmaya dayalı anlatım türleri

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu