İş Fikirleri

Çay Ocağı Açarak Para Kazanmak

Ülkemizin geleneksel içeceği haline gelmiş olan çayın bu popülerliğinden yararlanarak para kazanmak ister misiniz? Öyleyse, çay ocağı açarak para kazanmak ile ilgili vereceğimiz önemli ip uçları işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Daha çok emekli olan kişilerin tercih ettiği bir iş olarak görülse de riskinin az olması ve ufak bir sermayeyle açılabilmesi nedeniyle günümüzde birçok kişi çay ocağı işleterek tahmin dahi edemeyeceğiniz gelirler elde etmektedir.

Sosyal statü açısından düşük bir meslek gibi görünse de kendi işinin patronu olmak ve günlük nakit getirisinin devamlılığı bu işe olan talebi artırdığı bir gerçektir. Hemen hemen her fırsatta sevilerek içilen çay, yazın sıcak havanın hararetinden kurtulmak, kışın ise içimizi ısıtan bir içecek olarak tercih edilir. Bu nedenle yılın her günü büyük bir müşteri potansiyeline sahip olan çay ocağı açarak para kazanmak oldukça kolaydır. Peki, çay ocağı nasıl açılır ve neler gereklidir? İşte, bilmeniz gereken tüm detaylar…

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Fazla maliyeti olmayan ve buna bağlı olarak daha az riske gireceğiniz çay ocağı açmak, sürümden kazanç elde edebileceğiniz en iyi iş fikirlerinden biridir diyebiliriz. Ancak bu işten para kazanmak ve başarı elde edebilmek için açılışından işletmesine kadar her aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Geleneksel Türk usulü çay ocağı açmak için öncelikle yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

1-İş Planınızı Oluşturun

Öncelikle belirtmeliyiz ki bu işe karşı bir ön yargınız ya da bazı tereddütleriniz varsa farklı işler yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer çay ocağı konusunda kesin kararınızı verdiyseniz, diğer tüm işlerde olduğu gibi bu işte de titizlikle bir iş planı hazırlamalısınız. Örneğin; çay dışında neler satabileceğiniz konusunda araştırmalar yaparak işe başlayabilirsiniz. Çayın yanında tost, sandviç gibi hazır gıdalar koyabileceğiniz gibi herkes tarafından sevilen soğuk içeceklere de ürün listenizde yer verebilirsiniz.

2-Rakip Araştırması Yapın

Açmak istediğiniz çay ocağının konseptine uygun çevrenizde ya da farklı bölgelerdeki diğer çay ocaklarını incelemelisiniz. Bu mekanlara müşteri gibi gidip, mekânın işleyişini, hangi yiyecek ve içeceklerin satıldığını, fiyatlarını, servis şeklini ve çalışan kişileri inceleyebilirsiniz. Yaptığınız bu incelemeler size ön bir fikir vermeye yardımcı olduğu gibi edindiğiniz bu bilgiler ışığında farklı fikirlerde geliştirebilirsiniz.

3- Lokasyonu Belirleyin

Çay ocağı açarak para kazanmak istiyorsanız yer seçimi oldukça önemlidir. Çay ocaklarının en iyi müşterilerinin esnaflar olduğunu düşünürsek, iş yerlerinin yoğun olduğu bir lokasyonda çay ocağını açmanız akıllıca bir seçimdir. Bunun dışında devlet kurumlarının bulunduğu caddelerde ve Organize sanayi bölgelerinde de çay ocağı için uygun bir dükkân belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan çayınız lezzeti ve sunduğunuz hizmetin kalitesidir. Böylece çok kısa bir süre için yoğun bir müşteri potansiyeline ulaşabilirsiniz.

Çay Ocağı Açmak için Neler Gerekli?

Yukarıda verdiğimiz tüm adımları gerçekleştirdiniz ve çay ocağı için uygun bir dükkân buldunuz. Şimdi sıra geldi çay ocaklarının olmazsa olmaz malzemelerinin teminine. Bu malzemeler; çay bardakları, demlikler, normal içecek bardakları, kahve fincanları, çay kaşığı ve tabakları, servis gereçleri ve en önemlisi de çayınızı demleyeceğiniz bir ocak.

Bu malzemeleri toptan satış yapan firmalardan kolaylıkla temin edebilir ve tüm ihtiyaçlarınızı aynı firmadan alarak indirimli kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Bu aşamada çay ocağı açmanın maliyetini merak ediyor olabilirsiniz. Hemen cevaplayalım. Çay ocağı açmak, normal işletmelere göre daha az maliyetlidir. Günümüz şartlarında 5 bin lira ile 10 bin lira arasında bir harcamayla çok kolay bir şekilde kendi çay ocağınızı açılabilirsiniz. Tabi bu maliyet açacağınız bölgede ki dükkân kiralarına ve tuttuğunuz dükkânın metrekaresine göre değişebilir. Ancak bu kadar az bir sermaye ile kısa sürede yüksek kazanç elde etmenin en kestirme yolu olduğunu da unutmayın.

Mutlaka okuyun: Kısa Sürede Çok Para Kazandıran İşler

Çay Ocağı Açarak Kaç Para Kazanılır?

Çay ocağını açtım ve ne zaman para kazanmaya başlayacağım diye sorabilirsiniz. Her işte olduğu gibi bu işte de aylık kazanç tabiki önemli. Eğer çay ocağını tanındığınız bir bölgede açtıysanız hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ancak yabancı bir muhitte para kazanmanız biraz zaman alabilir. Bu nedenle açılışa özel indirimli fiyatlarla çay satışı yapmaya başlayın. Çayınızın her zaman taze ve lezzetli olmasına özen gösterin. Müşterilerinizle her zaman güler yüzle muamele edin. Göreceksiniz çok kısa bir süre içinde müşteri sayınız artacak ve iyi bir kazanç elde edeceksiniz.

Çayın maliyetinin çok düşük olduğu düşünüldüğünde bir bardak çaydan oldukça yüksek karlar elde edebilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; diyelim ki bir bardak çayın maliyeti 25 kuruş ve siz bir bardak çayı esnafa 1 liradan normal müşteriye ise 1,5 liradan satıyorsunuz. Bu hesapla bir bardak çaydan yaklaşık olarak 75 kuruş ile 1.25 lira arası para kazanırsınız ki bunu sayıya vurduğumuzda en az 100 bardak çaydan günde 75-125 lira arası para kazanabilirsiniz. Esnafların yoğun olduğu bir bölgede günde 100 bardaktan daha fazla çay satmanız oldukça kolaydır. Dolaysıyla günlük olarak elinize 100-200 lira gibi rakam geçmesi olası bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu