Kitap Cevapları

4. Sınıf Türkçe Kaybolan Cennet Metni Cevapları

4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve EvrenSayfa 138, 139, 140 ,141, 142, 143, 144, 145  Kaybolan Cennet Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 138, 139, 140 ,141, 142, 143, 144, 145  Kaybolan Cennet Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

“Yok olan güzelliklerden, nesli tükenen kuşlardan ve hayvanlardan bahsedeceğim bugün sizlere çocuklar.” dedi Bilge Dede. Ülkemizin her yerinde hayvanların yaşamasına müsait, kuşların özellikle göçmen kuşların konaklamasına müsait, eşi benzeri olmayan yerler var, bunu biliyorsunuz değil mi arkadaşlar? (…)
Kuşlarla ilgili, yıllar önce araştırma yapan yazar ve bilim adamlarımızdan biri de Salih Acar’dır. 1971 yılında yaptığı bir gezi ile ülkemiz ve bütün dünya için önemli olan bir yeri keşfetmiştir.

Salih Acar, bakın şöyle anlatıyor gördüklerini:
“Küçük motorun içinde dört kişiydik: Ben, eşim, rehberimiz, bir de ihtiyar motorcu. Kapalı bir havada Sığırcı köyü kıyısından hareket etmiş, Manyas Gö- lü’nün güneyine doğru yol alıyorduk. Domuz Burnu önlerine geldiğimizde birden hava karardı. Aynı anda göl sularının bir okyanus gibi kabarmaya başladığını gördük. Küçük teknemiz fındık kabuğuna dönmüştü. Dalgaların üzerinde bir o tarafa bir bu tarafa sallanıyordu. (…)

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 138 Cevabı

1.Nesli tükenen hayvanlar hakkında neler biliyorsunuz?

 • Cevap: Eski çağlarda yaşamış olan ve şimdi yaşaması olanaksız hayvanlara genel anlamda nesli tükenen hayvanlar denir. Dünyanın var oluşundan beri binlerce hayvan türünün nesli yok olmuştur. Bunun en büyük nedenleri arasında da dünyada oluşan; iklim değişiklikleri, sert hava koşulları, insanlar, besin zincirinin daralması ve de doğal afetler olmaktadır. Hal böyle olunca demin saydığımız koşullara ayak uyduramayan hayvanların nesli tükenmiştir. Ek olarak nesli tükenen hayvanlara insanların yapabileceği bir şey de yoktur. Yani insanlar, nesli tükenen hayvanları tekrar yaşama bağlayamaz ya da nesli tükenmiş hayvanı nesline kazandıramaz.
 1. Hangi kuş türlerini tanıyorsunuz?
 • Cevap: günümüzde nesli tükenmeyen hayvanlardan olan ve sayıları bol olan hayvanları tanıyoruz. Bunlar gündelik hayatta sıklıkla karşılaştığımız hayvanlar olmaktadır. Ya da belgesellerde gördüğümüz kuş türleridir. Bunlara örnek verecek olursak leylek, Papağan, Kartal, Serçe Kuşu, Tavus Kuşu, Tavuk, Güvercin, Muhabbet Kuşları…

1. ETKİNLİK 

Metnin başlığını ve görsellerini inceleyerek okuyacağınız metnin konusunu tahmin ediniz.

 • Cevap: metnin başlığına bir göz atacak olursak, nesli günümüzde tehlikede olan hayvanlardan bahsedeceğini tahmin etmekteyiz.

2. ETKİNLİK

4.sınıf Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 140 Cevabı

Kelimelerin anlamlarını tahmin edip tahminlerinizin doğruluğunu sözlükten kontrol ediniz. Kelimelerle birer cümle kurunuz. Kelimeleri sözlük defterinize ekleyiniz.

NESİL

 • Anlamı: Nesil, diğer anlamı kuşaktır. Yaklaşık olarak otuz ya da kırk yıllık bir yaş kümesini oluşturur. Buna da nesil denmektedir.
 • Cümlem: Nesli tükenme noktasında olan hayvanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

MÜSAİT

 • Anlamı: herhangi bir şeye uygun yahut elverişli olmak. Eş anlamlıları, elverişli, uygun olmak.
 • Cümlem: müsait bir zamanda sizlerle sohbet edip, hayvanlar alemini tartışmak oldukça güzel olacaktır.

MUKADDES

 • Anlamı: Güçlü bir dinî saygı uyandıran veya uyandırması gereken, kutsal
 • Cümlem: Hafta sonu planımda mukaddes yerleri ziyaret etmek de var.

3. ETKİNLİK

4.sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 141 Cevabı

Soruları metne göre cevaplayınız.

 1. Bilge Dede, çocuklara nelerden bahsediyor?
 • Cevap: Bilge metinde manyas golünde yaptıkları gezintiden bahsediyor.
 1. Salih Acar ve ekibi, hangi kuş yuvalarını keşfediyorlar?
 • Cevap: Salih Acar ve ekibi metne göre şu kuş türlerini yuvalarını keşfediyor; Balıkçı kuşu, kabadayısı kuşu yuvalarını keşfediyorlar.
 1. Salih Acar ve ekibi, kuşları bulunca ne yapıyorlar?
 • Cevap: Salih Acar ve ekibi kuşları bulunca fotoğraf çektirmişler.
 1. İnsanlar,topraklarına sahip çıkmazlarsa ne olur?
 • Cevap: insanlar topraklarına sahip çıkmazsa öncelikle topraksız kalırlar. Bu manada kuraklık yaşanır ve her yer bozkıra dönüşür. Bu da insanlık türü için verimsiz toprakların oluşmasına neden olur.

 

4. ETKİNLİK 

Metnin konusunu ve ana fikrini belirleyiniz.

Metnin Konusu: Manyas Gölü’nün verimliliği ile doğru orantılı olarak yaşayan canlılar.

Metnin Ana fikri: çevremize karşı duyarlı olmazsak ve zarar verirsek, kuş türlerinin neslini tehlikeye atmış bulunacağız.

5. ETKİNLİK

4.sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 142 Cevabı

Metni koyu yazılı kelimeleri dikkate alarak tekrar okuyunuz. Bu kelimeler, anlatılanların daha iyi anlaşılmasını sağlamış mı? Açıklayınız. Bu kelimeleri ikisini birer cümlede kullanınız.

 • Cevap: Evet Daha da iyi anlaşmasını ve sade şekilde okunmasını sağlamıştır. Arkadaşlarımı çok seviyorum. Çünkü, onlarla iyi vakit geçiriyorum. Meğer çok sevdiği arkadaşı, kuyusunu kazan birisiymiş.

6. ETKİNLİK 

Metinde geçen bir neden-sonuç cümlesi yazınız.

 • Cevap: Neden-Sonuç: Bu umursamazlık devam ederse, insanlar kendi topraklarına sahip çıkmazlarsa her yer bozkıra dönecek.

 

7. ETKİNLİK 

Metindeki görseller dünyamız ve kuşlarla ilgili neler düşündürüyor?

 • Cevap: kuşlar temel anlamda özgürlüğü temsil ediyor. Bu manada kuşlar için yani kuşları nesli tehlikeye girmemesi için çeşitli düzenlemelerle çevremize duyarlı davranmalıyız. Kuşlar bizim bir nevi geleceğimiz. Doğamız için can pareleridir. Kuşsuz bir dünya yok olmaya mahkumdur.

8. ETKİNLİK 

Metinde Dünyamızla ilgili sorunları tespit ederek bunlara  farklı çözüm yolları öneriniz.

 • Cevap: Suların kirlenmesi: suların kirlenmesinin ana nedeni insanların duyarsız bir biçimde suları kirletmeye yönelik yaşam tarzlarının olmasıdır. Bu konuda daha dikkatli ve sorumlu davranırsak sularımız kirlenmez.

9. ETKİNLİK 

Çevre kirliliğinin yol açtığı zararları sınıfça konuşunuz.

 • Cevap: çevre kirliliği en başta yaşam alanımıza zarar verir. Havamız kirlenir, sularımız kirlenir. Dolayısıyla insan yaşamı ve doğada yaşayan tüm canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamaları tehlikeye girer.

10. ETKİNLİK

4.sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 143 Cevabı

1.Siz de iki nokta işaretinin kullanım alanlarını gösteren cümleler yazınız.

 • Cevap:  Çocuk merakla sordu: “Bana ne getirdin?”“45:3” işleminin sonucu “3” olacaktır.İnsan üç şeye benzer: ağaca, suya ve rüzgâra.

11. ETKİNLİK

4.sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 144 Cevabı

Görselle ilgili soruları cevaplayınız.

 1. Görseldeki çocuk yangını görünce ne yapmıştır?
 • Cevap: Çocuk yangını görünce itfaiyeyi aramıştır.
 1. Görselde yangına karşı ne tür güvenlik tedbirleri alınmıştır?
 • Cevap: İnsanlar uzaklaştırılmış ve özel kıyafetler giyilmiştir.
 1. Görseldeki logoların anlamlarını yazınız.
 • Cevap:  ÇSGB: Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

 

12. ETKİNLİK 

Şiiri kendi yazı stilinize göre yazınız. Şiirinizi görsellerle zenginleştirebilirsiniz.

 • Cevap: Bu etkinliği kendiniz yapmalısınız.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Doğal güzelliğiyle tanınan bir şehrimizi araştırınız.

 • Cevap:

Ülkemizin doğal güzellikleri ile tanınan pek çok şehri bulunmaktadır. Bu şehirlerimizin her birinin kendine has doğal güzellikleri ve özellikleri bulunmaktadır.  Antalya ilimizde bu şehirlerden birisidir. Antalya doğal güzellikleri ile tarihi ile çok zengin olan bir ilimizdir. Antalya’da geçmişten günümüze birçok tarihi yerleri bulunmaktadır. Tarihi yerlerinin dışında bir de Antalya’nın kendine özgü birçok doğal güzellikleri de bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklere yaylalarını, şelalelerini, göllerini, nehirlerini, mağaralarını örnek verebiliriz. Ayrıca Antalya’nın antik kentleri, hamamları, tarihi zenginliklerini örnek olarak verilebilir. Kısaca Antalya’nın bu doğal güzelliklerinden bahsedecek olursak; Antalya Düden Şelaleleri, Antalya Manavgat Şelalesi, Antalya Kurşunlu Şelalesi, Antalya Karain Mağarası,  Antalya Damlataş Mağarası, Antalya Ovacık Yaylası örnek olarak verilebilir.

Düden Şelalesi;  Antalya’nın merkezine bağlı olan bir Türkiye’nin doğal güzellikleri arasında bulunan şelalerimizden birisidir. Düden Şelaleleri adeta şehrin bir simgesi haline gelmiş bir doğal güzelliktir. Düden Şelalesi, Akdeniz’in sularına dökülmektedir. Şelalenin aşağısında arkasına doğru olan yerde bir mağara da bulunmaktadır.

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı olan bir doğal güzelliğimizdir. Manavgat Şelalesinin yüksekliği 4 metredir. Ancak şelalenin birden fazla yerden dökülmesi Manavgat Şelalesine ayrı bir güzellik katmıştır. Manavgat şelalesi Manavgat Nehri üzerinde bulunmaktadır.

Karain Mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaralarındandır. Karain mağarası oldukça eski bir tarihe sahiptir. Mağarada bulunan eserler Antalya Müzesi’nde ve Karain Müzesi’nde sergilenmektedir.

4.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 138, 139, 140 ,141, 142, 143, 144, 145  Kaybolan Cennet Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları sizlerle paylaştık. Daha fazla kitap cevapları için aşağıdan yorumlar kısmında bizlere isteklerinizi belirtebilirsiniz. Herkese başarılar diliyoruz.

LGS DERS NOTLARI İÇİN TIKLA! 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu