Konu Anlatımları

2. Sınıf Tartma Konu Anlatımı

2. Sınıf Tartma Konu Anlatımı tüm detayları ile birlikte yazımızda bulunuyor...

2.Sınıf konuları arasında yer alan Tartma, tartı ya da diğer bir anlamı Terazi bizlerin günlük hayatta sıkça karşılaştığı işlemler arasında yer almaktadır. 2. Sınıf matematik konusu olan Tartma Konu Anlatımı yazımızda bulunuyor. Nitekim tüm sınıf seviyelerinde kitap cevaplarını ve daha fazlasını sitemizde bulabilirsiniz.

Tartma günlük hayatta birçok işlerimizde bulunmaktadır. Pazarlarda, Manavlar da ve market gibi yerlerde Tartma sıklıkla karşılasın matematik işlemleridir. Bu anlamda Tartma hususunu aslında bizler günlük yaşamda Rutin olarak Tartma işlemini gerçekleştiriyoruz. Bugünkü konu anlatımında Tartmanın ne olduğu, nasıl yapıldığı ve Tartma ölçüsünü anlatacağız. Bu anlamda sizlerde Konu Anlatımımızda Tartma konusunu öğrenip doğru şekilde Tartma işlemini yapabilirsiniz.

Kömür, tuz, şeker, patates, domates ve birçok ölçülebilir ürünü alırken tartı işlemi yapılır. Tartma konusunun en önemli hususu da ölçüsünün Kilogram (KG) olarak karşımıza çıkmasıdır. Nitekim Tartma , Kilogram ve Gram ölçü birimleri ele alınarak yapılmaktadır. Dolayısıyla kişi, ihtiyacı olan ürünü yeterince alabilecek hesaplama yapabilmektedir.

Tartma Konu Anlatımı Detaylı

Tartma ünitesi 2. Sınıf öğrencileri için matematik noktasında temel teşkil etmektedir. En basitinden bir portakalın bir domatesten ağır olduğunu ya da hafif olduğunu nasıl anlarsınız? İşte Tartma konusu da işlevi itibarı ile burada ortaya çıkmaktadır. Tartma, elle tutulabilir maddeleri kilogram cinsinden ölçme işlemidir.

Fiziki anlamda bir birine yakın olan maddelerin ölçülmesinde şüphesiz Tartma Konusu görülür. Gram ve Kilogram cinsinden her türlü ölçme işlemi bulunmaktadır.

Günlük hayatta bulunan katı maddelerin ölçülmesinde kilogram ağırlık ölçüsü kullanılmaktadır. Kilogram sembol olarak gösterimi ise ‘KG’ şeklindedir. Bu arada Kilogram standart ağırlık ölçüsüdür.

Tartma konusundaki işlemlerde çeşitli aletler kullanılır. Uygulamada farklılıklar gösterilse de standart ağırlık ölçüsü olan Kilogram kullanılmaktadır. Belirttiğimiz sadece uygulamada farklılıklar bulunmaktadır.

Tartma Konusu Tartı Araçları Nelerdir?

Tartma yapılırken çeşitli aletler kullanılmaktadır. Bunlar ;

  • Baskül
  • Terazi
  • Kantar

Olarak gösterilebilir. Özellikle de burada Basküller geçmişten bu yana kullanılmaktadır. Bunlar arasında Yaylı El Baskülleri en sık kullanılan Tartma araçlarındandır. Söz konusu Baskül, Terazi çıktığı günden bu yana kullanımı durmuştur. Özellikle de elektronik Teraziler çıktığında Baskül kullanımı durmuştur.

Yakın tarihe kadar 2. Sınıf Tartma Konu Ankatımı hatta şimdilerde de çift kefeli terazileri bakkallarda görmek mümkündür. Bu tarz Tartma işlemlerinde bir kefeye ürün konulurken diğer kefelere istenilen kadar ağırlık konuşmaktadır. Bu şekilde ürün tahmini olarak doğru nitelikte tartılmış olmaktadır.

Bu tarz Tartma işlemleri oldukça zaman aldığı için kullanımı yeni tip elektronik taktılar yaygınlaşmıştır. Bir diğer nedeni de kesin bir sonuç vermemesidir. Bu anlamda ürün sahipleri kâr oranlarına düşüş ya da haksız bir şekilde artış olabiliyordu. Kimseye hak geçmemesi adına Tartma Konusunda en doğru ölçüm aleti Elektronik Teraziler olacaktır.

Tartma konu anlatimi
Tartma konu anlatimi

Ağırlık Ölçüsü Birimleri

Dünyada standart olarak kullanılan ağırlık ölçüsü Kilogramdır. Lakin bütün ağırlıklar yalnızca kilogram ile ölçülmemektedir. Bunun nedeni de tüm katı maddelerin ağırlıkları ve ölçümleri birbirine yakın olmadığı için bu alanda farklı birimler ile ölçülmesi gerekmektedir. İnsanlar, hayvanlar, sebzeler ve meyveler Kilogram ile ölçülürken, Kilogram ile ölçülemeyen bazı maddeler de bulunur. Buna örnek olarak yüzük, kol bileziği, küçük hayvanlar, yahut daha büyük olan hayvan ve maddeler farklı ölçü birimleri ile ölçülmesi gerekmektedir. Kilogram ile ölçülemeyecek daha küçük boyutta ve ağırlıktaki maddeler Gram ile ölçülmektedir.  Kısaca ağırlık ölçüsü Birimleri ve karşılıkları şu şekildedir;

  • Kilogram (KG) ; 1000 Gram
  • Gram (G)
  • Ton (T) ; 1000 KG

Örnekler

-5 Kilogram Kaç Gramdır?

1 KG 1000 Gram ise buradan 5 x 1000 Gr olmalıdır. Cevap da buradan 5000 Gram olarak karşımıza çıkmaktadır.

-3200 Gram Kaç Kilogramdır?

Bu soruda da çarpma yerine bölme işlemi gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla 3200/1000 işleminde 3.2 sonucu elde edilir. Yani 3200 gr 3.2 Kilogramdır.

-10 Ton kaç Kilogram ve Gramdır? Sırasıyla Bulunuz?

1 Ton kilogram karşılıkları 1 Ton = 1000 KG ve 1 Ton = 10000 Gramdır. Buradan 10 x 1000 = 10000 KG bulunur. Gram cinsinden de 10 x 10000 = 100000 Gram olarak bulunur.

Yukarıda örnekler ile birlikte 2. Sınıf Tartma Konu anlatımı işlenmiştir. Daha fazla konu Anlatımı için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ya da konu anlatımını istediğiniz sınıf seviyesi fark etmeksizin herhangi bir konuda istiyorsanız yorum yapmanız yeterlidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu